Strona domowa Aktualności Czym powinna charakteryzować się zmywarka do baru, a czym do restauracji?

Czym powinna charakteryzować się zmywarka do baru, a czym do restauracji?

0
0
zmywarka do baru, zmywarka do restauracji

Zazwyczaj, myśląc o lokalach gastronomicznych, w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam restauracja. Kiedy jednak się zastanowimy, świat gastronomii jest znacznie bogatszy. Wymienić tu można, chociażby cukiernie, stołówki w szkołach lub zakładach pracy, czy też bary i puby. Oczywiście każdy z tych rodzajów przybytków ma inne zadania, a co za tym idzie – potrzeby. Różne są na przykład wymagania dotyczące czyszczenia naczyń i urządzeń kuchennych. Jakie są podstawowe różnice w utrzymaniu czystości między restauracjami, a barami? Czy istnieją specjalne zmywarki barowe?

Bar czy restauracja?

Bary i restauracje różnią się od siebie pod wieloma względami. Zazwyczaj puby i bary są wyraźnie mniejsze, a przestrzeń kuchenna jest w nich mocno ograniczona. W porównaniu do tej przeznaczonej dla gości. W przypadku restauracji jest odwrotnie – kuchnia jest właściwie najważniejszym pomieszczeniem, a co za tym idzie, zajmuje dużo miejsca. Druga różnica polega na rodzaju klientów. W barach zazwyczaj przebywają osoby młodsze. Jest to terytorium szybkich spotkań, gdzie zamawia się głównie napoje lub małe przekąski. W restauracjach zaś czas spędzają zazwyczaj rodziny i pary. Jest to miejsce spokojnego kontemplowania i jedzenia wielodaniowych posiłków. Napoje są tylko dodatkami. Trzecia różnica wynika bezpośrednio z punktu drugiego – w restauracji posiłki najczęściej spożywa się dłużej niż pije drinki, a do ich podawania potrzeba naczyń wykonanych z innych materiałów. Ma to bezpośredni wpływ na wymagania dotyczące szybkości mycia elementów zastawy.

Zmywarka do restauracji czyli jaka?

Odpowiednio dobrana zmywarka do restauracji musi dokładnie czyścić naczynia z resztek jedzenia, zaschniętych plam sosów lub tłuszczów. Dodatkowo, ważna jest możliwość czyszczenia dużych gabarytowo sprzętów, takich jak garnki, patelnie czy blachy, które mogą być przypalone przez niewprawionego, nowego kucharza. Tempo czyszczenia musi być szybkie, jednakże można sobie pozwolić na pewne opóźnienia, ze względu na czas potrzebny na przygotowanie poszczególnych potraw. Najlepiej więc w restauracjach używać dużych zmywarek tunelowych czy kapturowych, które prócz szybkości i energooszczędności są w stanie dokładnie umyć większą ilość naczyń i garnków.

Czy wielkość ma znaczenie? Zmywarki barowe.

W barach najczęściej używanymi elementami zastawy są szklanki i kieliszki. Wykonane z cienkiego szkła lub kryształu nie muszą być długo myte, jednakże wyraźnie widać na nich choćby najmniejsze zacieki, które nie są co prawda niebezpieczne dla zdrowia klientów, ale wpływają znacznie na wrażenia estetyczne, co może skutkować utratą potencjalnych zysków. Z tego też względu w barach polecane są zmywarki gastronomiczne do szkła. Pozwalają one zminimalizować czas potrzebny na proces mycia, a także pochłaniają dużo mniejsze ilości wody i energii. Zmywarki barowe są również mniejsze gabarytowo, dlatego zmieszczą się nawet pod blatem i pozwolą na bieżąco uzupełniać braki w zastawie.

Ze względu zarówno na specyfikę działania, jak i na rodzaj używanej zastawy, w restauracjach i barach można korzystać z różnego rodzaju zmywarek. Specjalizacja w tym zakresie pozwala na osiągnięcie wymaganej jakości przy zminimalizowaniu czasu i kosztów.

O czym należy pamiętać kupując zmywarki do baru lub restauracji?

Decydując się na zakup zmywarki dedykowanej do gastronomi, należy pamiętać, że nie wszystkie przedmioty jesteśmy w stanie wyczyścić jednym typem urządzenia. Do garnków dedykowane są specjalne zmywarki zwane tez uniwersalnymi – garnków nie myjemy w zmywarkach tunelowych i kapturowych.

Ponadto stopień zabrudzenia nie ma wpływu na długość mycia. O minimalnej długości procesu decyduje w pierwszej kolejności odpowiednia norma DIN określająca czas kontaktu mytych naczyń z środkami chemicznymi w zmywarce. Najlepsze zmywarki na rynku są w stanie umyć zarówno szkło jak i naczynia w ciągu zaledwie 180 sekund.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Przegląd samochodu ciężarowego – wszystko co musisz wiedzieć

Samochody ciężarowe, podobnie jak wszystkie pojazdy poruszające się po drogach, muszą być …